Czy bitcoin zapewnia anonimowość?

Pod względem bezpieczeństwa transakcji oraz prywatności przesyłanych danych, bitcoin również wyróżnia się na tle innych standardowych walut. Niezależnie od tego czy jesteśmy nadawcami, czy odbiorcami kryptograficznych monet, zachowujemy pełną anonimowość.

W sieci bitcoin każda osoba posiada swój portfel, który zawiera dowolną ilość kryptograficznych kluczy. Tylko posiadając prywatne klucze możemy autoryzować transakcje, które dokonujemy. Nie istnieje w tym momencie ryzyko nadużyć, a także nie ma możliwości zabrania wirtualnych pieniędzy innej osobie, bez jej zgody i wiedzy. Bitcoin zapewnia pełną anonimowość osobom, biorącym udział w transakcji, ponieważ w przesyłanym ciągu znaków (adresie) nie zawiera żadnych informacji na temat tego, kto jest nadawcą czy też nie zawiera tytułów przelewów, znanych z tradycyjnych transakcji i przekazów gotówkowych.

Warto dodać także, że waluta ta nie podlega jakiejkolwiek centralizacji – wszystkie dane zapisywane są w rozproszonej bazie danych. BTC to przede wszystkim waluta niezależna od jakiegokolwiek banku centralnego, czy rządu jakiegokolwiek kraju. Nie należy jednak zapominać o tym, że również w przypadku bitcoinów można spotkać się z sytuacją, w której będziemy mieli do czynienia z bańką spekulacyjną. Pomimo, iż waluta ta nie umożliwia dowolnego zwiększania jej podaży, bądź innego działania zmniejszającego lub podnoszącego jej wartość, to jednak nie ulega wątpliwości, że trudno jest ustalić jej realną wartość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *